Podział nieruchomości rolnej - zawrót głowy i masa biurokracji?
- Piotr Rynkowski
- 3 lip 2024
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 4 lip 2024
Podział nieruchomości rolnej, może wydawać się prostym zabiegiem, prawda? Zleca się wówczas pracę geodecie, który rysuje ,,kreski" na mapie i po problemie...
Nic bardziej mylnego!

Podział działki rolnej oraz przekształcenie jej w działki budowlane to wieloetapowa i wielowątkowa procedura. Co kryje się pod tymi przymiotnikami? Po pierwsze należy uzmysłowić sobie, że od momentu podjęcia pierwszych czynności, które mają na celu wydzielenie działek budowlanych z gruntu rolnego, do możliwości ich sprzedaży może minąć od 3 miesięcy nawet do 1,5 roku! Taka rozbieżność wynika w dużej mierze z indywidualnej specyfiki danej lokalizacji oraz zamierzanej wielkości inwestycji, a co za tym idzie, wiążących się z tym ilością procedur.
Na czym polega wielowątkowość?
Przystępując do podziału nieruchomości należy wziąć pod uwagę wiele czynników i postawić kilka pytań:
Czy teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, czy należy wystąpić o ustalenie warunków zabudowy? |
Czy teren objęty jest formą ochrony przyrody? |
Czy wielkość inwestycji wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach? |
Jak podzielić całą, bądź fragment nieruchomości tak, aby optymalnie wykorzystać potencjał przestrzenny działki ewidencyjnej? |
Jak zapewnić odpowiednią obsługę komunikacyjną dla wydzielanych działek? |
Jakie są oczekiwania inwestora? |
Na wszystkie te pytania należy znaleźć odpowiedzi, a na postawione problemy, optymalne rozwiązania. Pamiętajmy, że przystępując do podziału nieruchomości rolnej gospodarujemy swoim majątkiem. W naszym interesie jest, aby wydzielenie działek budowlanych zostało zoptymalizowane i przyniosło nam jak największe korzyści oraz jak najmniej problemów.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Jeśli teren objęty jest miejscowy planem zagospodarowania przestrzennego procedura podziałowa staje się prostsza. Geodeta realizując zlecenie podziału nieruchomości rolnej na działki budowlane opiera się o opracowany przez urbanistów MPZP. Dokument ten określa linie zabudowy, parametry dotyczące wielkości wydzielanych działek, ich przeznaczenie, parametry docelowych budynków itp.
Warunki Zabudowy
Jeśli teren, który podlega podziałowi nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w celu podziału większej nieruchomości na działki budowlane należy wystąpić do urzędu gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. Do wniosku należy załączyć graficzne przedstawienie inwestycji, przestawienie gabarytu docelowej zabudowy oraz uzgodnienia branżowe dotyczące możliwości zasilenia planowanej inwestycji w konieczne media. W pewnych przypadkach należy również zwrócić się do regionalnej dyrekcji ochrony środowiska o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.
Podział nieruchomości w MIR-GEO
Zlecając podział w MIR-GEO korzystasz z kompleksowych usług. Oprócz przeprowadzenia wszystkich czynności geodezyjno - prawnych związanych z wydzielaniem działek budowlanych z nieruchomości rolnych przygotowujemy koncepcje podziału, dokumentację potrzebną do otrzymania warunków zabudowy (w tym uzgodnienia branżowe), pomagamy w uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z RDOŚ, a wszystko to w sposób jak najmniej angażujący klienta - to my kompleksowo prowadzimy Państwa sprawy.
Zachęcamy do umówienia się na indywidualną konsultację telefonicznie lub przy pomocy formularza kontaktowego.

Comments